Medicinski saveti

Bolje sprečiti nego lečiti! Sačuvajte se i poslušajte savete koji Vam mogu biti vrlo korisni.

mojaputovanja.com_medicinski saveti_meduzaSprečite hepatitis A i B!

Hepatitis A je "bolest prljavih ruku". Vrlo lako se prenosi putem zagađene vode i hrane. Bolest je najčešća u Africi, severnoj i južnoj Aziji i centralnoj Americi. Prilikom poseta zemljama sa visokim rizikom treba izbegavati hranu koja se jede u sirovom stanju: salate, sveže povrće i voće, naravno, ako nije dobro oprano higijenski ispravnom vodom. Takođe, treba izbegavati nedovoljno termički obrađenu hranu, nepasterizovano mleko, pića sa ledom, sladoled i termički neobrađene školjke. Treba piti flaširanu vodu. Od nastanka infekcije, do pojave prvih simptoma bolesti kao što su umor, povišena temperatura, slab apetit, mučnina, povraćanje, dijareja, može proći 15 do 50 dana.

Hepatitis B je 100 puta zarazniji od side. Može se preneti upotrebom zajedničkog pribora za ličnu higijenu (četkice za zube, brijača, mašinice za šišanje, makazica za nokte), kao i direktnim kontaktom sa prenosiocem virusa (na prvom mestu seksualnim kontaktom bez zaštite), tetoviranjem i pirsingom u nesterilnim uslovima i uopšte putem krvi i telesnih tečnosti. Između infekcije hepatitis B virusom i nastanka tegoba sličnih hepatitisu A može proći jedan do šest meseci. Za razliku od hepatitisa A, virus hepatitisa B daje dugotrajno, hronično vironoštvo i hronične bolesti jetre (hronično zapaljenje jetre, cirozu jetre i karcinom jetre). Savetujemo vakcinaciju protiv hepatitisa A i B prilikom putovanja u rizična područja.

Incredible India - uz oprez!

Indija je jedna od najlepših zemalja sveta, i u poslednje vreme veoma je popularna, zbog sve povoljnijih letova i niskih cena vanpansionskih usluga, ali i karakteristične kulture, divne klime i prirode. Međutim, ako se uputite u takve "rajeve", kao što su države Kerala ili Goa, imajte u vidu da su zaštite kupača tamo na veoma niskom nivou. Nije redak slučaj da turistu ugrize neki od "morskih žitelja" i paralizuje ga, tako da ovaj, bez pomoći spasioca, ostaje vrlo brzo nepokretan, bespomoćan i na kraju - mrtav.

Kolera na putovanju

To je stvar na koju treba misliti. Činjenica je da se kolera može zaraditi na egzotičnim putovanjima i dan-danas. Kolera je akutna, dijarealna bolest koju izaziva infekcija intestina sa bakterijom Vibrio cholerae. Infekcija je često blaga ili bez simptoma, ali simptomi ponekad mogu biti i žestoki. Otprilike jedna od 20 osoba ima teški oblik, koji karakteriše teška vodena dijareja, povraćanje i grčevi u nogama. Kod ovih osoba, nagli gubitak tečnosti dovodi do dehidracije i šoka, koji bez lečenja izaziva smrt u roku od nekoliko sati! Osoba može da dobije koleru pijući vodu ili konzumirajući hranu koja sadrži bakteriju kolere. Latinska Amerika, Afrika i Azija su kontinenti na kojima se dešavaju epidemije kolere.

Žuta groznica ubija!

Žuta groznica je virusna bolest koju prenose komarci. Bolest varira u svojoj "oštrini" i snazi, tako da može da ima lagane simptome, ne teže od običnog gripa, do teškog hepatitisa i hemoragične groznice. Žuta groznica isključivo može da se dobije u podsaharskoj Africi i tropskoj Južnoj Americi. U Južnoj Americi, bolest se najčešće javlja kod mladih muškaraca koji su zbog posla izloženi komarcima, u područjima Bolivije, Brazila, Kolumbije, Ekvadora, Venecuele i Perua, gde se ova bolest najčešće i pojavljuje.Najopasnija doba godine su kasni kišni period i rani suvi period, jer se tada i komarci ponašaju "najživahnije". Osim obavezne vakcinacije, putnici bi trebalo da se čuvaju ujeda komaraca: provetrene prostorije, prostorije sa klima uređajima, kao i dugački rukavi i duge pantalone mogu da doprinesu tome da se izbegnu nepotrebni ujedi komaraca. Nije loše da ponesete i mreže protiv komaraca (za krevet), kao i aerosolne insekticide.

Malarija i kako se zaštititi

Bilteni i turistički vodiči svetskih turističkih agencija sve više upozoravaju da se malarija ponovo pojavljuje kao realna opasnost za ljude, a pogotovo za putnike koji nisu navikli da borave u tropskim reonima sveta. Malarija je najstrašnija bolest Afrike, koja ubija više od milion ljudi svake godine, ili oko 3.000 dnevno! Malariju prenosi malarični komarac, koji vam ubrizga u telo parazita zvanog plazmodijum. Simptomi su groznica, glavobolja, povraćanje i druge tegobe koje nalikuju gripu. Pojavljuju se 9 do 14 dana nakon što je parazit ušao u organizam, a varijacije nastaju zbog različitih tipova plazmodijuma. Od malarije najbolje možete da se zaštitite tako što ćete tražiti da se u hotelskoj sobi kreveti sa svih strana prekriju mrežom protiv komaraca koja je prethodno tretirana insekticidom. Isto tako, klasična sredstva koja teraju komarce mogu biti od koristi.

Australijski ubica br 1 na svetu

Meduze napadaju prve, obmotavaju žrtvu pipcima i ubrizgavaju otrov. Od opekotina žrtva umire kroz nekoliko minuta u najgorima bolovima. Od otrovnih meduza, najgorih ima u Pacifiku. Meduze je teško primetiti, providne su, ima ih mnogo, plivaju i danju, a dodir sa njihovim pipcima smrtonosan je i kada meduza pluta mrtva! Ima ih svuda u toplim i plitkim vodama Kvinslenda, a najgora je morska osa (zolja), čiji pipci dostižu dubinu i od tri metra! Otrov koji morska osa luči jači je od svih otrova životinja. Najgore od svega je što se odrasle meduze skupljaju u plitkim uvalama da bi se parile. Nikada se ne kupajte sami, izbegavajte plaže sa upozorenjima o meduzama, ponesite protivotrov sa sobom, i ako vas ubode, isperite ranu sirćetom (uvek postoji na plažama na kojima ima meduza, kao protivotrov za čišćenje rane)...

 

Štampa El. pošta

LETOVANJE 2014 CENE GRČKA LETO 2014