Putovanje kolima

Zelena karta osiguranja, Međunarodna vozačka dozvola, Propisi, kazne i putarine. Prava i obaveze koje imate ako krenete automobilom na put. Upoznajte se sa osnovnim.

mojaputovanja.com_putovanje_kolima_Propisi, kazne, obavezna oprema i putarine

Ukoliko vam na putu bude potrebna pomoć policije, vatrogasaca ili Hitne pomoći, okrenite broj 112. Mada za putovanje u zemlje šengena nije obavezno imati zdravstveno osiguranje, MUP preporučuje da se ono ipak pribavi. Cena je različita i kreće se od 300 do 500 dinara za pet dana boravka. Ukoliko se putuje automobilom, neophodan je zeleni karton, i može se dobiti u nekoj od osiguravajućih kuća.

Ko krene automobilom na put u neku od država Evropske unije, treba da se pripremi na česta zaustavljanja i kontrole saobraćajne policije.

Obavezna dokumenta za upravljanje motornim vozilom van zemlje su: međunarodna vozačka dozvola i zelena karta osiguranja tzv „Zeleni karton“. Ako ste na put krenuli vozilom koje nije u vašem vlasništvu, kod sebe morate imati i dozvolu za upravljanje tuđim automobilom.

Međunarodna vozačka dozvola

Izdaje se u Auto-moto savezu Srbije (AMSS), a rok važenja je tri godine. Uz nju morate imati i važeću nacionalnu vozačku dozvolu. Da bi vam AMSS izdao međunarodnu dozvolu, potrebno je dostaviti sledeća dokumenta:

- zahtev (dobija se u AMK, ovlašćenom za izdavanje)
- vozačka dozvola na uvid
- fotokopija nacionalne vozačke dozvole (obe strane)
- dve fotografije dimenzija 3,5 x 4,5 cm
- lična karta ili pasoš na uvid.

Zelena karta osiguranja

Dokaz da imate uredno osiguranje kod domaćeg osiguravajućeg društva predstavlja zeleni karton, odnosno zelena karta osiguranja. Izdaje je osiguravajuće društvo i važi do isteka polise obaveznog osiguranja. Zelena karta ne važi u nekim zemljama (Rusija, Azerbejdžan, Kazahstan, Gruzija), pa tu računajte na dodatni trošak graničnog osiguranja.

Za zeleni karton  osiguravajućem društvu:
- Polisu obaveznog osiguranja
- Saobraćajnu dozvolu
- Cena je 2 hiljade dinara

Upravljanje tuđim automobilom u inostranstvu

U AMSS se izdaje i dozvola za upravljanje tuđim automobilom u inostranstvu. Za ovu dozvoli neophodno je:
- prisustvo vlasnika sa ličnom kartom ili ovlašćenjem od suda ili opštine da se tim vozilom može upravljati u inostranstvu (sudsko ovlašćenje ne sme biti starije od 12 meseci, opštinsko ovlašćenje može biti staro do šest meseci)
- prisustvo onog kome se izdaje dozvola sa pasošem
- saobraćajna knjižica vozila
- fotokopija saobraćajne knjižice
- ako je vlasnik vozila pravno lice, potrebno je ovlašćenje za korisnika na memorandumu firme, overeno pečatom, sa potpisom ovlašćenog lica.

Pre puta obavezno proverite tehničku ispravnost vozila!

Ako je vaše vozilo na TNG pogon proverite uredjaj jer su kontrole rigorozne na putevima EU vozila sa TNG pogonom. Ne postoje ograničenja koliko starim vozilom možete krenuti na put van zemlje.

Kontrola saobraćajne policije

Naši vozači treba da znaju i da se kontrola saobraćajne policije u evropskim zemljama dosta razlikuje od sadašnje procedure u Srbiji.

Koga zaustavi saobraćajna policija u bilo kojoj od zemalja EU, izlazak iz vozila nije dozvoljen. Za taj prekršaj u Srbiji novi propis predviđa automatsku kaznu od 5.000 dinara, dok je u Evropi taj iznos dosta veći.Savet je da se policajcu pruže "papiri" i da se strpljivo čeka provera koja može da potraje i dvadesetak minuta. Svaki pokušaj "intervencije", "ubeđivanja" ili "čašćavanja" treba - zaboraviti.

Propisi


Sigurnosni pojas - U svim evropskim zemljama, podrazumeva se, upotreba sigurnosnog pojasa je obavezna, na svim mestima.
Obavezan atest - Ko nema važeći atest o ugrađenom plinskom uređaju, policajac će pozvati vatrogasnu jedinicu, ona će podići haubu, zasuti motor penom i odšlepati automobil na "bezbednu lokaciju". Vozač plaća kaznu, dolazak vatrogasaca, šlepovanje i ležarinu dok se ne "otkloni kvar".
Kuka za vuču - U Evropi je obavezna rasklapajuća kuka i na vozilu se mora nalaziti samo za vreme upotrebea ne fiksna koja prilikom sudara "probija sve živo". Za to, osim kazne, sleduje isključenje vozila iz saobraćaja.
Deca - do 12 godina starosti moraju da imaju posebna sedišta, odnosno ona sa specijalnim dodacima.

Skupa vožnja po Grčkoj jer se tamo najviše putuje preko leta ( i svim putevima EU)
350 eura kazne za vožnju bez pojasa
100 eura za razgovor mobilnim telefonom (150 za motocikliste)
čak i do 650 eura za prolazak kroz crveno svetlo (zavisi od brzine kretanja) 
Za prekršaj može lako da "ode" ceo vaš džeparac.

Motociklisti - U EU  moraju da nose kacigu a u Hrvatskoj i Crnoj Gori , ili će im u suprotnom dozvola biti oduzeta.

Ponašanje vozača u saobraćaju - 50 do 100 evra kažnjava bacanje bilo kakvih otpadaka kroz prozor tokom vožnje u Bosni, Crnoj Gori i Hrvatskoj. Bez dozvole ostaju oni koji na putu do mora pretiču u tunelu, krivinama, na nepreglednim deonicama. Farovi treba da budu non-stop upaljeni u Crnoj Gori, Bosni, Hrvatskoj, Makedoniji i Mađarskoj, a kazne za neuključena svetla su od 30 do 60 evra. Kroz brojne crnogorske tunele moraćete da uključujete oborena svetla (u protivnom, kazna je 15 evra), a takva svetla van naseljenog mesta, i danju i noću, moraju da nose svi motocikli.

Cene goriva

Zemlja benzin dizel
Grčka 1.68 1.48
Nemačka 1.34 1.10
Italija 1.30 1.02
Austrija 1.10 1.01
Švajcarska 1.07 1.07
Madjarska 1.13 1.03
Slovenija 1.14 1.05
Hrvatska 1.01 0.91
Rumunija 0.89 0.84
Bugarska 1.02 0.96
*cene su u evrima

Obavezna oprema

1. Rezervni točak
2. Znak za obeležavanje vozila
3. Prva pomoć
4. Rezervne sijalice
5. Reflektujući prsluk, svetlo odbojni fluoroscentni prsluk.
6. Aparat za gašenje požara. EU, u Hrvatskoj kazne i do 700 evra.
7. Zimska oprema u periodu od 15.11 - 31.03. Zimske gume, lanac za sneg.
8. Trougao

Kazne za saobraćajne prekršaje

AUSTRIJA 
Prekoračenje brzine 20 - 2.180
Prolazak kroz crveno svetlo 243
Alkohol 300 - 5.900
Telefoniranje 50
Pojas 35 - 72
NEMAČKA 
Prekoračenje brzine 35 - 760
Prolazak kroz crveno svetlo 90 - 360
Alkohol 500 - 1.500
Telefoniranje 40
Pojas 30
ITALIJA 
Prekoračenje brzine 38 - 2.168
Prolazak kroz crveno svetlo 155 - 624
Alkohol 542 - 6.527
Pogrešno parkiranje 38 - 155
Telefoniranje 155 - 624
Pojas 78 - 311
BUGARSKA 
Prekoračenje brzine 20
Prolazak kroz crveno svetlo 30
Alkohol 200
GRČKA 
Prekoračenje brzine 32 - 155
Prolazak kroz crveno svetlo 167
Alkohol 78 - 625
Pojas 83
HRVATSKA 
Prekoračenje brzine 40 - 1.000
Prolazak kroz crveno svetlo 273 - 680
Alkohol 70 - 410
Telefoniranje 70
Pojas 70
SLOVENIJA 
Prekoračenje brzine 80 - 1.000
Prolazak kroz crveno svetlo 250
Alkohol 125
Telefoniranje 120
Pogrešno parkiranje 40 - 180
Pojas 120
*cene su u evrima

Plaćanje kazni - Dobro je znati i kako i gde se kazne naplaćuju. U Nemačkoj je to moguće uraditi na licu mesta. U Francuskoj se plaća u banci, a u Crnoj Gori, Bugarskoj i Mađarskoj preko uplatnice. U Mađarskoj se kazne naplaćuju isključivo u forintama.

Pokretanje postupka i po povratku u Srbiju - Ukoliko načine saobraćajni prekršaj u nekoj stranoj zemlji, ali uspeju da iz nje izađu, a da ne plate kaznu, srpskim vozačima preti pokretanje postupka u Srbiji. U praksi to znači da ukoliko je vozač načinio teži prekršaj u Nemačkoj, na primer, vlada te zemlje u krajnjem slučaju može zatražiti od suda Srbije da pokrene postupak protiv tog vozača. Tu važi princip reciprociteta, odnosno i naša vlada može postupiti isto kada građani drugih zemalja krše naše propise.

Naplata putarina - Putarina u Mađarskoj naplaćuje se putem vinjeta, odnosno kartica koje se kupuju nakon ulaska u zemlju. One se očitavaju na naplatnim rampama. Za najjeftiniju četvorodnevnu vinjetu treba izdvojiti 4,3 evra, mesečnu 15,5 evra. Naknada za korišćenje puteva u Sloveniji plaća se 15 evra za sedam dana ili 30 evra za mesec dana, dok je u Austriji 7,6 evra za 10 dana ili 21,8 evra za dva meseca. Vinjete se koriste i u Češkoj gde za sedam dana treba platiti devet evra, a za mesec 13 evra. Naplata na rampama koristi se u Italiji, gde za najjeftiniju deonicu od Trsta do Verone treba izdvojiti 22 evra, pa do 37 evra za korišćenje puta od Trsta do Rima. Sistem plaćanja po deonicama aktuelan je i u Francuskoj i u Španiji. U Nemačkoj se putarina ne plaća.

Vinjete za korišćenje puteva

AUSTRIJA
Sedmodnevna 7.70
Dvomesečna 22.20
Godišnja 73.80
SLOVENIJA
Dnevna 15
Mesečna 30
Godišnja 95
ŠVAJCARSKA
Godišnja 26
ČEŠKA
Dvonedeljna 7
Mesečna 11
Godišnja 35
MADJARSKA
Četvorodnevna 4
Nedeljna 9
Mesečna 15
Godišnja 135
ITALIJA
naplata na naplatnim rampama
NEMAČKA
nema putarina
*cene su u evrima

Stara pravila

Vizna liberalizacija ne podrazumeva ukidanje graničnih kontrola zbog opasnosti od ilegalnih imigranata, a nekim situacijama službenici na carini ponašaće se kao i do sada. Dakle, u svakom trenutku mogu da traže podatke o novcu koji putnik nosi ili objašnjenje svrhe putovanja. Moguće je da zatraže i vaučer hotela u kom će neko biti smešten, ali isto tako mogu samo da pogledaju pasoš i propuste vas dalje. Takođe, na osnovu slobodne procene granična policija može da zabrani ulaz u zemlju šengenskog prostora osobi koja predstavlja opasnost po javni red i mir, ili joj je iz nekih razloga već zabranjen ulaz u Uniju.

Šta moraju da znaju vozači

- Starost automobila nije ograničena
- Vrsta goriva nije ograničena
- Potrebno je imati aparat za gašenje požara
- Potrebno je imati potvrdu o plaćenom osiguranju
- Neophodno striktno poštovanje saobraćajnih propisa
- Obavezna je rasklapajuća, a ne fiksna kuka za vuču
- Za vozila sa pogonom na plin, potreban je atest
- Zabranjeno je telefoniranje tokom vožnje


 

Štampa El. pošta

LETOVANJE 2014 CENE GRČKA LETO 2014