Pripreme za put
Pripreme za putovanje i bitne i korisne informacije koje preporučujemo da znate pre nego što krenete sa pakovanjem kofera.
Pakovanje i prtljag
Prevoz prtljaga avionom je veoma precizno definisan. U zavisnosti od kompanije možete poneti jedan komad prtljaga određene težine, najčešće je to 20kg za evropske destinacije i 32kg za prekookeanske letove. Proverite sa kompanijom količinu besplatnog prtljaga pošto ćete svaki kilogram preko platiti ekstra što može biti dosta skupo. Pored prtljaga koji predajete prilikom čekiranja u avion možete sa sobom uneti i ručni prtljag (ličnu torbu, kesu, laptop). U ručni prtljag spakujte samo ono što vam je potrebno tokom puta i lična dokumenta. Izbegavajte rizične predmete da nosite u ručnom prtljagu. Zaboravite na upaljače, šibice, grickalice, pincete, makazice. Sve to spakujte u veliki prtljag.
Muška garderoba
Prilikom pakovanja pantalona iskoristite čvrsto urolane majice i stavite ih između savijenih pregiba kako biste sprečili gužvanje (da vam ne ostane crta na pantalonama na mestu gde su bile savijane). Da biste dobili na prostoru, garderobu koja se ne gužva, poput džinsa i nezaobilaznih kupaćih gaća, uvijte čvrsto u rolnu i stegnite gumicom. Iskoristite urolane sokne i bokserice kako biste popunili praznine između položene garderobe, a na kraju položite pažljivo savijene košulje i ukoliko nosite umesto ležaljke peškir za plažu postavite ga preko košulja.
Ženska garderoba
Primer za desetodnevni boravak na moru jednu haljinu i jedne pantalone, kao i nekoliko laganih suknjica i bluzica za večernje izlaske, a preostala odeća za plažu. U jednoj polovini cipele, a na dnu druge polovine kofera haljina, ali tako da krajevi vise preko njegovih ivica. Zatim, poređajte nekoliko majica i kupaće kostime i preko njih položite pantalone kao i haljinu, dakle da idu preko ivica kofera, ali u suprotnom smeru. Nastavite sa ređanjem "sitnije" garderobe i kada završite savijte jedan kraj haljine, zatim jedan kraj pantalona i onda drugi kraj haljine i drugi kraj pantalona. Na ovaj način izbeći ćete gužvanje. Na kraju ostaju kozmetika i aparati. Oni su "najkabastiji" deo prtljaga i obično se zapakovani stavljaju u poseban deo kofera, u zasebne džepove.
Hrana i piće
Redovne avio kompanije služe hranu i piće tokom leta tako da nije neophodno da nosite sopstvenu hranu i vodu. Niskobudžetne kompanije nemaju posluženje u avionima pa će vam sopstvena flaša sveže vode i sendviči dobro doći. Budite spremni da neke velike kompanije ne dozvoljavaju unošenje hrane u avion.
Dokumenta
Dokumenta predstavljaju najvažniji deo ručnog prtljaga. Dobro obezbedite svoje pasoše, karte, boarding kartice i stavite ih negde gde su vam uvek "na oku" i dostupni, a opet dobro zatvoreni kako ih ne biste izgubili. Najbolje je poneti torbice koje vežete oko pojasa i u kojima su vam svi dokumenti pri ruci.
Aerodrom
Prilikom dolaska na aerodrom naoružajte se strpljenjem i tolerancijom. Morate biti spremni na često rigorozne i naizgled bespotrebne kontrole. Sve procedure su osmišljene isključivo zarad vaše bezbednosti kao putnika i to nikada nemojte smetnuti sa uma dok stojite u redu za kontrolu. Da biste izbegli nerviranja dođite ranije na aerodrom. Na aerodromu pratite oznake i info tablu sa oznakom letova kako biste se na vreme ukrcali.
Ukrcavanje i let
Prilikom ulaska u avion pozdravite stjuardese i sledite njihove instrukcije. Pronađite svoje sedište, spakujte prtljag iznad sedišta i sedite kako biste sprečili stvaranje gužve. U avionima nije dozvoljeno pušenje. Prilikom demonstracije sigurnosnih postupaka od strane kabinskog osoblja nemojte pričati ili praviti buku. Nakon demonstracije pročitajte uputstvo koje stoji u pregradi ispred vas. Tu ćete često naći i kompanijski časopis koji je besplatan i možete ga poneti sa sobom. U istoj pregradi se nalazi i kesa za otpatke. Iznad vas se nalazi taster za pozivanje osoblja ako vam je nešto potrebno. U avionu uvek poštujte znake za vezivanje.Najstrože je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona, pušenje, ulazak u kokpit, unošenje nepropisnog prtljaga , agresivno ponašanje prema posadi i drugim putnicima, pravljenje buke i nereda, seks u toaletu.
Alkohol
Iako sve kompanije tokom leta služe i alkoholna pića čuvajte se prekomerne konzumacije. Na velikim visinama alkohol daleko jače deluje na organizam, pritom alkoholisani putnici mogu napraviti ostalim putnicima veoma ružno iskustvo.
Fotografisanje
Na većini svetskih aerodroma u "normalnim" zemljama je dozvoljeno fotografisanje. Na mnogima postoje i terase za posmatranje i snimanje aviona. U avionima je dozvoljeno fotografisanje, ali ne u toku poletanja i sletanja.
Izbor sedišta
Putnik prilikom rezervacije može zamoliti agenta da unese poruku službeniku za čekiranje i na taj način se može obezbediti sedište po želji. Zaljubljenici u letenje bi najradije izabrali pomoćno sedište u kokpitu, ali pošto je to zabranjeno, onda biraju neko mesto pored prozora kako bi mogli uživati u pogledima sa 10.000m visine. Prelepo je kada se posmatra planeta kao mapa. Oni koji se plaše letenja svakako treba da biraju sedište do prolaza u prednjem delu aviona kako bi izbegli poglede kroz prozor i gibanja aviona. Osobe koje dobiju sedišta naspram izlaza za slučaj opasnosti moraju da budu upozorene od strane posade kako da reaguju za slučaj nesreće. U novije vreme velike kompanije izdvajaju i takozvanu prvu klasu gde su sve češća sedišta koja se otvaraju u krevete, pa čak postoje i polukabine gde možete biti vizuelno izdvojeni od svih ostalih.
Izbor hrane
Za cenu karte koju platite dobijate i odgovarajuću uslugu u avionu. Bićete ponuđeni pićem i hranom. U zavisnosti od trajanja leta i kompanije dobićete i odgovarajući obrok. Treba znati da se hrana i piće razlikuju od klase kojom putujete.
Kod low cost kompanija se usluge posebno naplaćuju.
Komunikacija sa kabinskim osobljem
U avionu postoji dugme kojim možete pozvati stjuardesu ako vam je nešto potrebno. Nema potrebe za dovikivanjem, zviždanjem i mahanjem. Dugme se nalazi iznad sedišta i na njemu je nacrtan čovečuljak ili već stoji nekakva oznaka. Ovo dugme ne treba zloupotrebljavati. Jednostavnim klikom neko od posade će vas locirati i doći do vas.
Žvakaća guma? Da, zaista pomaže.
Problem prilikom poletanja i sletanja zbog promena vazdušnog pritiska u kabini potrebno je da napunite džepove žvakama ili bombonama. Žvakanje pomaže regulaciju pritiska u srednjem uhu čiji poremećaj može izazvati zaista velike bolove i neprijatnosti. Potrebno je da držite usta otvorena i nemojte da zatvarate nos i da pokušavate da "otpušite" uši pošto to može izazvati ozbiljne povrede kao što je pucanje bubne opne.
Deca u Avionu
Najbolji slučaj da roditelji putuju zajedno sa svojim detetom. Let avionom je prilično stresan i detetu će biti mnogo lakše da se suoči sa nepoznatom stresnom situacijom ukoliko su uz njega oni kojima najviše veruje i koje poznaje i voli. Dete staro do dve godine se u avio saobraćaju označava kao beba (infant, skraćeno: INF). Karta košta tek 10% od cene karte za odrasle, a i takse su prilično redukovane. Beba nema posebno sedište. Karta za dete od dve do 12 godina (child, skraćeno CHD), najčešće iznosi 67% od redovne cene karte za odrasle.
Starija deca (od 12 do 16 godina, youth, skraćeno: YTH u rezervaciji ili ZZ u oznaci tarife) plaćaju kartu sa juniorskim popustom. Ukoliko ga nema cena je ista kao i za odrasle putnike.
Najveći problem predstavljaju deca koja putuju bez pratnje odrasle osobe (Unaccompanied minors, skraćeno UNMR ili UM) svih uzrasta. Ovde su pravila toliko različita i komplikovana da je potrebno utrošiti poprilično vremena za pripreme i proučavanja. Svaka aviokompanija propisuje drugačija pravila i agent će morati obavezno da ih sve detaljno pregleda i prouči.
Deca starija od 12 godina mogu putovati sama. Za sve ove slučajeve deca moraju posedovati urednu dokumentaciju. Za školska i grupna putovanja važe sva ista pravila s tim što tada deca imaju pratnju nastavnika, vaspitača ili vođe grupe koji je odgovoran za njih.
Ukoliko dođe do nepredviđenog sletanja na treći aerodrom ili povratka na aerodrom odakle se krenulo, osoblje aviokompanije će kontaktirati osobu koja je dopratila dete na let i u razgovoru sa njom dogovoriće se o alternativnim rešenjima. Zbog toga je veoma važno da osobe koje prate i dočekuju dete ostave više kontakt podataka kako bi službenici kompanije lakše stupili u kontakt sa njima.
Trudnice
Aviokompanije mogu dozvoliti trudnicama da se ukrcaju u avion samo na osnovu lekarskog uverenja, a ako se radi o poodmakloj trudnoći mogu i da odbiju prevoz trudnice. To obično i rade od sedmog meseca trudnoće. Eventualno se dozvoljava let uz pratnju ličnog lekara specijaliste.
Uslovi prevoza trudnica na letovima Jat Airways-a
Trudnice se mogu prevoziti do 36. nedelje normalne, nekomplikovane trudnoće. U slučajevima komplikovane trudnoće (blizanci i slično), mogu se prevoziti do 32. nedelje. U periodu od 28. do 36. nedelje trudnoće, trudnica mora posedovati potvrdu svog ginekologa o starosti trudnoće i očekivanom terminu porođaja.
Osobe sa zdravstvenim tegobama
Na svakom velikom aerodromu postoji dežurni lekar kome aerodromsko osoblje upućuje putnike sa očiglednim znacima zdravstvenih poteškoća. Ako se aerodromskim službenicima učini da je neko neprirodno bled, iscrpljen, sa mračnim podočnjacima, da se prekomerno znoji, drhti ili nešto slično, taj će biti momentalno prosleđen u zdravstvenu stanicu na pregled. Sve aviokompanije zadržavaju pravo da odbiju prevoz osoba sa sumnjivim zdravstvenim stanjem.
Teško bolesne osobe
U poslednje vreme u svetu je sve više specijalizovanih aviokompanija koje se isključivo bave prevozom bolesnih i povređenih osoba. Čak i u Srbiji postoje kompanije koje se bave ovim prevozom.
Osobe sa rizičnim ponašanjem
U osobe koje se smatraju problematičnim za aviokompanije možemo svrstati i aerofobe, to jest one koji se plaše letenja. Slično je i sa osobama u alkoholisanom stanju ili pod vidnim dejstvom raznih droga. Ukoliko neko od ovih osoba uspe uopšte da dođe do aviona, odnosno ako ih već prilikom brojnih kontrola do tada ne odvoje sa strane zbog sumnjivog ponašanja, kabinsko osoblje ima pravo da odbije ukrcavanje takvih osoba. Na bilo kakve signale da bi osoba mogla tokom leta izazvati dodatne probleme kabinsko osoblje obaveštava kapetana vazduhoplova koji donosi odluku.
Osobe sa posebnim potrebama
Iako su nepokretnim osobama daleko komplikovanije pripreme za let, samo putovanje uopšte ne mora da bude naporno. Za razliku od brojnih javnih ustanova, posebno u Srbiji, gde je osobama koje se kreću uz pomoć kolica potpuno onemogućen pristup, aerodromi i avioni su sa te strane veoma pristupačni. U rezervaciju se unose podaci o dimenzijama kolica (wheelchair). Od dimenzija zavisi da li putnik može da putuje koristeći sopstvena kolica ili aviokompanija treba da ih obezbedi. Kolica se ne naplaćuju. Međutim, aviokompanije moraju da razmatraju i odobre zahtev za kolica u svakom pojedinačnom slučaju.
Ono što je veoma važno je neophodna medicinska potvrda (MEDIF), koju izdaje putnikov lekar, a mora da proveri aerodromski lekar. Ova potvrda mora da sadrži informacije o bolesti i tipu invaliditeta. Slepe osobe mogu bez problema da putuju avionom. Pravila za prevoz osoba sa posebnim potrebama zavise od kompanije do kompanije i putnik je u obavezi da prilikom rezervacije karte proveri sve detalje vezane za posebne uslove prevoza.
MEDIF - Medicinski formular
Osobe kojima su kolica potrebna moraju da poseduju MEDIF (medicinski formular), koji popunjava njihov lični lekar, a proverava aerodromski lekar. Osobe koje se oporavljaju od neke bolesti (srčani ili moždani udar) moraju posedovati medicinsku potvrdu i mogu koristiti kolica. Osobe koje su od rođenja nepokretne ne treba da poseduju potvrdu. Ovo se odnosi na osobe koje su paraplegičari ili boluju od cerebralne ili dečje paralize.
Potvrda nije potrebna ni osobama sa amputiranim ekstremitetima, obolelima od dismelije, osteoporoze, amiotrofije, multipleskleroze, pod uslovom da su u pitanju bolesti od rođenja. Jedino ako se radi o kasnije nastalim oboljenjima kao posledica nekih drugih bolesti ili nesreća potrebna je potvrda. MEDIF je standardizovan obrazac i poseduju ga sve aviokompanije. Putnici ga mogu dobiti u agencijama i predstavništvima kompanija, a može se preuzeti i sa Interneta.
Oprez kod zajedničkih letova (code share)
Ukoliko putnik zahteva kolica na letu koji zajednički obavljaju dve kompanije može doći do problema. Procedura je takva da se prilikom rezervacije radi karta jedne kompanije, ali će avion na jednom segmentu biti od druge kompanije. Na ovaj način putniku se dodatno komplikuje rezervacija, a cena može da skoči i do dve hiljada eura pošto u tom slučaju više na važi kod-šer ugovor.
Pomoć kabinskog osoblja
Kabinsko osoblje može pomoći slabo pokretnim osobama da se smeste na svoje sedište, ali to nije njihova obaveza. Kabinsko osoblje nema obavezu ni da asistira putnicima tokom obroka u avionu ili odlaska u toalet. Ako je putniku ovakva pomoć potrebna to se mora naglasiti u MEDIF-u i u tom slučaju putnik će dobiti posebnu pratnju (uz doplatu). Kabinskom osoblju je strogo zabranjeno da putnicima daju injekcije ili lekove. Njihova dužnost je pružanje prve pomoći i za to su obučeni. Ako putnik mora da dobije određenu terapiju tokom leta to se mora takođe naglasiti u medicinskom formularu.